Jak zdobyć błogosławieństwo papieża na piśmie za jedynie siedem dyszek (plus koszt przesyłki)? 🙏💰
Zdjęcie moje, pergamin państwa Morzych z holu hotelu Nowodwory
W hotelu w którym się kiedyś zatrzymałem na weekend, zobaczyłem na ścianie ten obrazek z błogosławieństwem papieża.
Takie błogosławieństwo może mieć (niemal) każdy. Dziś dostępne są przez stronę internetową (od zeszłego roku), ale możemy też udać się po nie do Urzędu Dobroczynności Apostolskiej w Watykanie osobiście.
Dostępne są wzory na różne okazje: ważne urodziny, rocznicę ślubu, święceń kapłańskich etc. (taki wyjątkowy pergamin jak na moim zdjęciu, to już pewnie na specjalne zamówienie w Watykanie). Zresztą zobaczcie sami na stronie. Język polski jest tu dostępny jako jeden z zaledwie siedmiu języków.
Warunki jakie trzeba spełniać, by uzyskać błogosławieństwo papieża
Tylko pamiętajcie, że taki pergamin może sobie wyrobić jedynie dobry katolik (nie może np. żyć w związku niesakramentalnym). Nikt tego teraz nie sprawdza, ale na stronie znajduje się checkbox, którym należy potwierdzić, że jest się "wierzącym praktykującym".
Najtańsze wzory pergaminów kosztują już 16 euro, czyli niemal 70 złotych, najdroższe 24 euro - trochę ponad 100 złotych (do tego koszt przesyłki, 18 euro do Polski). No bo płaci się oczywiście nie za samo błogosławieństwo, tylko za dokument. Dochód z pergaminów jest przeznaczany na Elemosinerię, czyli działalność charytatywną papieża.
Urzędem Dobroczynności Apostolskiej (wł. Elemosineria Apostolica, łac. Eleemosynaria Apostolica) kieruje jałmużnik papieski. Należy on do rodziny papieskiej (łac. Familia Pontificia, wł. Famiglia pontificia, to grupa tytułów honorowych, najbliższych współpracowników papieża) i jest członkiem Domu Papieskiego (łac. Domus Pontificalis, wł. Corte pontificia, czyli dworu papieża).
Obecnie jałmużnikiem jest Polak, kardynał Konrad Krajewski (jeśli się przyjrzycie, jest podpisany w prawym dolnym rogu). Znany dzięki gazecie "la Repubblica" jako "Robin Hood papieża", od kiedy zadeklarował, że będzie opłacał rachunki zadłużonego budynku w którym nielegalnie zamieszkiwało około 450 osób.
Urząd jałmużnika ma wielowiekową tradycję. Same pergaminy z błogosławieństwem papieża pojawiły się ponad sto lat temu za pontyfikatu Leona XIII w 1893 roku.
Nie znalazłem współczesnych danych, ale strona Rzym.it podaje, że w samym 2009 roku wydano takich błogosławieństw 260 tys. Jeśli przyjęlibyśmy średnią 85 złotych za pergamin, to jest to ponad 22 mln złotych (odejmując pewnie niemałe koszty produkcji i obsługi - dokument wygląda porządnie). Od zeszłego roku kiedy można kupować je przez internet, ta liczba na pewno wzrosła.