Logo bloga Lekcjareligii.pl, czarna gwiazda Dawida, krzyż i półksiężyc na białym tle
Lekcjareligii.pl

Jadwiga Andegaweńska - królowa Polski i święta Kościoła katolickiego

Portret Jadwigi i arcybiskup Marek Jędraszewski w racjonale jej autorstwa

Portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej, Marcello Bacciarelli, między 1768 a 1771, w kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie | Arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski z racjonałem wyhaftowanym przez Jadwigę w trakcie mianowania na stanowisko, Grzegorz Jakubowski, 2017, Kancelaria Prezydenta RP

Jadwiga Andegaweńska to pierwsza polska królowa-władczyni kraju i jedyny nasz monarcha, który jest świętym Kościoła katolickiego.

Patronka Polski za życia przejawiała dużą pobożność. Przynajmniej w warstwie symbolicznej. Wyhaftowała racjonał - część szaty liturgicznej (taka narzutka) - własnoręcznie dla biskupów krakowskich (wciąż przez nich używany, patrz zdjęcia). Ufundowała też np. Kolegium Psałterzystów (śpiewaków, którzy dzień i noc na przemian śpiewali psalmy) i prawdopodobnie dla niej powstał słynny psałterz floriański - najstarszy zachowany psałterz po polsku (cenny bo np. pokazuje jak wielki wpływ kulturowy na nas miały wtedy Czechy).

W Kościele katolickim wspomina się ją 8 czerwca. To dzień, w którym Jan Paweł II w 1997 roku dokonał kanonizacji Jadwigi. Dlaczego czekała na to niemal 600 lat?

Już w 1426 roku arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec zaczął przygotowania do kanonizacji Jadwigi. Ale napotkał masę problemów. Po pierwsze klimat polityczny w Rzymie nie był najlepszy dla Polski. Nasz kraj poparł wcześniej antypapieża Jana XXIII a Krzyżacy mający posłuch u Grzegorza XII robili Polsce koło dupy.

Nagrobek Jadwigi z białego marmuru

Nagrobek Jadwigi w katedrze na Wawelu, 2010, Poznaniak, CC BY-SA, Wikimedia

A, no i taka operacja wymagała sporej kasy, którą król wydał na wojnę ze wspomnianymi Krzyżakami.

Potem starania o kanonizację Jadwigi zostały zapomniane na rzecz Kazimierza, królewicza i syna Kazimierza IV Jagiellończyka. Po pierwsze był bardziej świeży w pamięci a po drugie był już bezpośrednio z Jagiellonów, więc świetnie nadawał się na pierwszego świętego Litwy (dając też prestiż dynastii).

Do starań o kanonizację Jadwigi powrócono w XX wieku. Zaczął abp. Adam Sapieha w 1949 roku, jednak Stolica Apostolska nie wyraziła zgody na rozpoczęcie beatyfikacji. Ale następca Sapiehy Karol Wojtyła powrócił do tematu od innej strony. Wydał dekret o tym, że Jadwiga jest czczona od niepamiętnych czasów dzięki czemu następny abp. krakowski Franciszek Macharski zwrócił się do Watykanu o zatwierdzenie kultu. A że papieżem był już wtedy Karol Wojtyła - sprzeciwu nie było :)

I tak w końcu po 598 latach od śmierci, na krakowskich błoniach 8 czerwca 1997 roku, papież Jan Paweł II dokonał pierwszej kanonizacji na ziemiach Polski wynosząc Jadwigę na ołtarze.