Religia, która chroni przed rakiem 🚭 Mormonizm i palenie papierosów
Joseph Smith, CC BY-SA | Mężczyzna palący papierosy, CC-0
Religie nierzadko przyczyniają się do pogorszenia zdrowia swoich wiernych. Np. Świadkowie Jehowy nie mogą przyjmować transfuzji krwi ze względu na to, jak interpretują Biblię.
Doskonale też opisano w zeszłym roku wiele ognisk koronawirusa powiązanych z miejscami kultu jak np. w koreańskim Kościele Shincheonji, gdzie jedna osoba po przyjeździe z Chin zaraziła swoich współwyznawców, którzy roznieśli potem chorobę na tysiące osób. Są jednak wyznania, który mają potwierdzone pozytywne oddziaływanie na zdrowie wiernych.
Gdy spojrzymy na mapę Stanów Zjednoczonych, która pokazuje odsetek palących papierosy dorosłych, wyraźnie odznacza się stan Utah, gdzie żyją mormoni (wyznawcy Kościołów wywodzących się z ruchu świętych w dniach ostatnich, który zapoczątkował Joseph Smith; ang. The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, w skrócie LDS). Religia zabrania im zażywania tytoniu pod jakąkolwiek postacią. Dlatego w Utah pali tylko 9% osób dorosłych. Dla porównania np. w Zachodniej Wirginii (najwięcej palących) - aż 25,2% (dane z agencji rządowej Center for Disease Control and Prevention z 2018 roku) w Polsce - 30% ().
Odsetek osób dorosłych palących papierosy w USA i Unii Europejskiej. Na zielono w Ameryce stan Utah. Mapa autorstwa Maps US-EU
Mormoni są mocno konserwatywni. Nie używają tytoniu czy nawet herbaty (nie wspominając o alkoholu czy narkotykach), ponieważ stosują się ściśle do tzw. "Słowa mądrości" - części "Nauki i Przymierza", świętej księgi mormonów.
Mormoni stanowią w Utah obecnie ok. 60% populacji. Ich udział zmniejsza się przez napływ imigrantów i odchodzenie od religii, ale wciąż jest to na tyle duży odsetek, że wpływa na ogólnostanowe statystyki palenia. Mormonizm oddziałuje też ogólnie na kulturę w Utah, nawet osób, które nie należą do wyznania założonego przez Josepha Smitha. Nie jest też oczywiście tak, że byli członkowie zawsze sięgają po papierosy. Na pewno też może mieć to wpływ na przyjezdnych, którzy wchodzą do niepalącego w dużej mierze społeczeństwa.
Badania umieralności na raka u mormonów
Ale odkładając na bok domysły - mamy akurat twarde dane pokazujące śmiertelność na raka w Utah, z podziałem na religię. Badanie takie przeprowadzano wiele razy, można łatwo dotrzeć zarówno do wyliczeń z lat 70. jak i obecnych. Między 1950 a 1969 rokiem śmiertelność na raka wśród białej populacji Utah była o 22 procent niższa niż w całej populacji Stanów Zjednoczonych (wtedy aż 72% mieszkańców Utah było mormonami).
Można by pomyśleć, że coś specjalnego jest w glebie tego stanu, albo lokalnej pogodzie, ale naukowcy porównali mormonów i niemormonów (obywateli Utah) pod względem zachorowania na raka. I rzeczywiście potwierdziło się, że to religia robi różnicę. Oprócz nowotworów często powiązanych z paleniem (jak np. rak płuc), mormoni chorowali rzadziej również na raka piersi, szyjki macicy, jajników, prostaty czy żołądka. Tutaj przyczyny mogą być bardziej skomplikowane, ale w przypadku części nowotworów też są zależne od religii (m.in. konserwatywne zachowania seksualne, większa płodność i karmienie dzieci piersią).
Podobne badanie przeprowadzono w 1994 roku. Na podstawie 49182 przypadków raka, które wystąpiły między 1971 a 1985 rokiem okazało się, że mormoni (mężczyźni i kobiety) z Utah mają 24% mniejsze szanse na raka w ogóle. Jeśli chodzi tylko o nowotwory kojarzone bezpośrednio z paleniem mormoni mieli na nie 50% mniej szans a mormonki aż 60% mniej. Badania z lat późniejszych także to potwierdzało.
Pomijając oczywiście wątek religijny, dane potwierdzają na pewno jedno - palenie zabija. Nie palcie! 🚭
PS Jeśli podobał ci się ten tekst, na pewno chętnie przeczytasz też historię tytoniu i papierosów w Kościele katolickim. Czy wiesz, który papież uwielbiał tabakę?
Źródła:
- How a South Korean church helped fuel the spread of the coronavirus
- Map of Current Cigarette Use Among Adults Current Cigarette Use Among Adults (Behavior Risk Factor Surveillance System) 2018
- Share of individuals who currently smoke cigarettes, cigars, cigarillos or a pipe in selected European countries in 2017
- Cancer incidence among Mormons and non-Mormons in Utah (United States) 1971–85
- Cancer incidence in Mormons and non-Mormons in Utah, 1966-1970
- Cancer incidence among Mormons and non-Mormons in Utah (United States) 1995-1999
- Associations between breast cancer risk factors and religious practices in Utah