Pokemony inspirowane religią. Ninetales, Whiscash, Mawile, Groudon, Kyogre i Rayquaza
Pokemon Ninetales i jego pierwowzór - tutaj prześladujący księcia Hanzoku (autorstwa XIX-wiecznego malarza Utagawy Kuniyoshiego)
W Pokedexie jest już prawie 900 pokemonów. Ich twórcy muszą sięgać po co raz to nowe źródła inspiracji, żeby stworzyć coś prawdziwie ciekawego i oryginalnego. Stąd część pokemonów powstała na podstawie wierzeń i folkloru, głównie japońskiego, ale nie tylko.
Ninetales - majestatyczny lis 🦊
Kitsune 狐 (jap. "lis", ale w tym kontekście - nadprzyrodzone lisy) choć też często przebiegłe jak w folklorze europejskim, mają w Japonii zdecydowanie wyższą pozycję i są dużo bogaciej przedstawione. Wiele opowieści nadaje im moc przemiany w człowieka, wielką mądrość czy funkcję posłańca Inari, jednego z kami (bóstw religii Shintō).
Z wiekiem kitsune wyrastają kolejne ogony, co też przekłada się na ich większe moce i wiedzę. Jak się już pewnie domyślacie, gdy kitsune wyrasta dziewiąty ogon, osiąga najwyższy poziom rozwoju, a jego futro zamienia się w złote (lub białe).
Dziewięcioogonowy lis, jak wiele elementów kultury Japonii, wywodzi się z Chin i jest też obecny w folklorze Korei.
Ryba, która wywołuje trzęsienia ziemi 🐟
Pokemon Whiscash i jego pierwowzór Namazu kontrolowany przez Takemikazuchi (autor: Utagawa Kunisada, 1857)
Whiscash (III generacja) to kolejny Pokemon wywodzący się z mitologii Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni ten poczciwiec nazywa się Namazun (ナマズン), czyli różni się tylko jedną literką od Namazu (鯰 albo Ōnamazu 大鯰), a ten, to bardzo nieprzyjemna ryba.
Wyglądem przypomina zwierzę z rodziny sumowatych. Ale jest ogromny. Żyje sobie pod Japonią pod kontrolą boga Takemikazuchi (bóg piorunów, mieczy, uczestnik pierwszej w historii walki sumo). Gdy jego strażnik staje się nieuważny, Namazu miota się próbując uwolnić i tym samym powoduje trzęsienia ziemi.
Po potężnym trzęsieniu ziemi w okresie Edo w 1855 roku, które zabiło tysiące ludzi, Namazu zaczął być czczony i stał się inspiracją dla wielu artystów. Do dziś jest "twarzą" trzęsień ziemi - np. jako logo systemu wczesnego ostrzegania o trzęsieniach ziemi.
Wracając do Whiscasha - on też powoduje trzęsienia ziemi. Jeden z odcinków anime Pokemon z jego udziałem, nie został przez to wyemitowany. Miał lecieć 4 listopada 2004 roku, około dwa tygodnie po potężnym trzęsieniu ziemi, które spustoszyło przede wszystkim prefekturę Niigata. Od tej pory w ogóle wykluczono z anime wszelkie moce Pokemonów związane z trzęsieniem ziemi jak Earthquake, Fissure czy Magnitude.
Mawile - pokemon z koszmarów
Pokemon Mawile i jego pierwowzór futakuchi-onna z książki "Ehon Hyaku Monogatari" (絵本百物語), czyli "Ilustrowana książka stu opowieści" autorstwa Takehary Shunsena (竹原春泉). To bestiariusz opisujący różne yōkai
Mawile to jeden z pokemonów inspirowanych japońskim folklorem, a konkretnie futakuchi-onna (二口女) - kobietą o dwóch gębach. To yōkai (妖怪), czyli duch/potwór (jak nasze różne południce, wodniki, lokalne czarty etc.), których Japończycy mają całą menażerię.
Historia futakuchi-onna ma różne wersje, ale najczęściej leci jakoś tak:
Dawno, dawno temu żył sobie pewien sknera. Długo był samotny. Nie chciał się z nikim związać, bo uważał, że żona to za duży wydatek. Ale gdy usłyszał, że pewna dziewczyna z pobliskiej wsi nie dość, że jest bardzo pracowita a jeszcze w ogóle nie je, od razu zapragnął ją poślubić.
Dziewczyna okazała się rzeczywiście robotna. I nie jadła. Ale mimo tego, ryż znikał ze spiżarni...
Sknera postanowił sprawdzić, czy żona go nie oszukuje. Został z nią i obserwował przez kilka dni. Dziewczyna nie tknęła nawet ziarenka ryżu. Jedzenie ulatniało się w nocy.
Nie zasnął więc i wpatrywał się w śpiącą żonę. Usłyszał w pewnym momencie mlaskanie, jakby za nią. Odwrócił dziewczynę i zamarł z przerażenia. Z tyłu głowy miała ukrytą uzębioną paszczę, która jadła to, co włosy poruszające się jak macki, jej podały. Nagle włosy wystrzeliły w stronę sknery...
Groudon, Kyogre i Rayquaza - pokemony inspirowane Biblią
Pokemony Groudon, Kyogre i Rayquaza oraz ich pierwowzory: Behemot, Lewiatan i Ziz (na ilustracji z hebrajskiej Biblii z 1238 roku)
I mitologią hebrajską - odpowiednio Behemotem, Lewiatanem i Zizem.
To potężne stworzenia (potwory) odpowiednio władające lądem (przedstawiany różnie - m.in. jako wół albo hipopotam), wodą (wieloryb, ryba) i powietrzem (ptak, gryf).
A trzy pradawne pokemony to Pogodowe trio, które pojawiło się w III generacji i są główną osią konfliktu - Team Magma albo Team Aqua próbują użyć Groudona (władającego kontynentami) albo Kyogre'a (władającego morzami) do powiększenia przestrzeni życiowej dla pokemonów lądowych albo wodnych. Rayquaza jest pokemonem, który zażegnuje konflikt między Groudonem i Kyogrem.