Religijne fundusze inwestycyjne, czyli jak inwestowałby Jezus albo Mahomet 💰📈💸
Cristo della moneta (Grosz czynszowy), Tycjan, XVI w.
"What Would Jesus Do?" ("Co zrobiłby Jezus?") to nazwa jednego z chrześcijańskich funduszy inwestycyjnych.
Opierają się one na naukach Ewangelii. Jak? Np. wspomniany wyżej fundusz nie inwestuje w spółki powiązane np. z aborcją, LGBT, hazardem, pornografią, łamaniem praw człowieka czy produkcją używek. Przy okazji też część zysków przeznacza na organizacje charytatywne.
Z kolei stricte katolicki fundusz inwestycyjny Ave Maria skupia się głównie na eliminowaniu z portfela inwestycyjnego firm mających związek z aborcją, poprzez np. wykluczenie tych, które prowadzą badania nad komórkami macierzystymi czy wspierających kliniki aborcyjne.
Nie spotkałem się z takim funduszem jeszcze w Polsce (dajcie znać jak coś wiecie), ale entuzjastą ich jest m.in. członek Rady Polityki Pieniężnej profesor Eryk Łon.
Muzułmanie też mają swoje fundusze halal (z arab. حلال, "to, co nakazane", w opozycji do haram arab. حرام, „to, co zakazane”). W ogóle bankowość islamska ma swoją długą tradycję.
Fundusze zgodne z szariatem są bardziej skomplikowane niż chrześcijańskie, bo oprócz eliminowania nieetycznych z ich punktu widzenia firm, nie mogą przeprowadzać krótkoterminowych spekulacji. Zabronione jest też zarabianie z "wirtualnych" odsetek czy na długu, ale jedynie na udziale w zysku z produkcji czy sprzedaży.
Szczegóły mogą się różnić. Trafiłem np. na aplikację do islamskiego inwestowania Wahed Invest, która stosuje też "metodologię oczyszczającą". Wylicza ona potencjalny odsetek inwestycji, która może opierać się na bezprawnych działaniach (bo przecież nie jest tak zawsze, że cała korporacja kradnie, czasem tylko jej jeden oddział). Tę część zysków WI przeznacza na organizacje charytatywne.
Trafiłem też na Jewish Values Investment Funds. Opierał się on (chyba już nie działa) na trzech filarach: tikkun olam (hebr. תיקון עולם, "naprawianie świata"), wspieranie gospodarki Izraela oraz cedaka (hebr. צדקה, "dobroczynność").
A Ty myślisz o tym, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi? Szczególnie po takich aferach jak np. ta z HSBC, których oskarżano o pranie pieniędzy dla meksykańskich i kolumbijskich karteli. Obecnie na rynku pojawia się co raz więcej świadomości w temacie etycznego inwestowania, niekoniecznie religijnego, są np. fundusze proekologiczne czy nawet wegańskie.
Obraz który użyłem przy tym tekście:
🖼️ Cristo della moneta (Grosz czynszowy; 1515–1516)
👨🎨 Tycjan (ok. 1488-1490 - 1576)
🏛️ Galeria Drezdeńska, Niemcy
To ilustracja fragmentu Ewangelii Mk 12, 15-17:
❝15 Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę? Przynieście Mi denara, chcę zobaczyć». 16 Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli Mu: «Cezara». 17 Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». I byli pełni podziwu dla Niego.❞