Co znaczy nazwa słynnego stadionu San Siro w Mediolanie? ⚽
Stadion w trakcie derbów Mediolanu, na zdjęciu kartoniada na curva sud - tradycyjnym sektorze kibiców (po włosku "tifosi") AC Milan (sektor Interu to curva nord), nobbiwan, CC BY, Flickr | Stadion San Siro, Дмитрий Кошелев, CC BY-SA, Wikimedia, 2018 | Święta rodzina i święty Syrus, Bernardino Campi, 1569, ołtarz w kościele Św. Marka w Mediolanie, Giovanni Dall'Orto, 20 stycznia 2007, Wikimedia
Wspominany dziewiątego grudnia w Kościele katolickim święty Syrus miał być biskupem Pawii (zachodnia Nizina Padańska, nad rzeką Ticino). Na poły legendarny święty, nie wiadomo czy żył w pierwszym czy w IV wieku. Według pierwszej wersji był trzecim pokoleniem uczniów Jezusa - uczył go Hermagoras, który uczył się u Marka Ewangelisty. Miał być też obecny podczas jezusowego cudu nakarmienia tłumu.
Znaleziono w XIX wieku jakiś kamień z napisem Syrus epc z IV wieku, ale to jedyny dowód istnienia tego świętego oprócz dużo późniejszych przekazów. Możliwe, że Syrus został wymyślony, by podkreślić niezależność Pawii od Mediolanu...
Pewnie nic Wam nie mówi imię tego świętego po polsku, ale raczej - szczególnie, jeśli jesteście fanami piłki nożnej - znacie go po włosku.
Po włosku nazywamy go San Siro. Tak jak słynny stadion (Stadio San Siro) na którym mecze rozgrywają drużyny Inter Mediolan i AC Milan (da się jak widać, nie jak w Krakowie, gdzie dwie drużyny mają oddzielne stadiony oddalone od siebie o niecałe 700 metrów...).
Oficjalnie stadion nazywa się imieniem Giuseppe Meazzy, który grał w obu drużynach. Był jednak mocniej związany z Interem, dlatego kibice AC wciąż używają starej nazwy.
Ale skąd się wziął święty w nazwie stadionu?
Od dzielnicy w której stoi ("San Sir" w dialekcie mediolańskim). A dzielnica nazywa się tak od Chiesa di San Siro alla Vepra - kościoła św. Syrusa nad Weprą (nazwa skanalizowanej obecnie w mieście rzeki Olony).
Z kościoła romańskiego z IX wieku została obecnie tylko apsyda wkomponowana w willę. Która też wiele widziała - była w latach wojny siedzibą faszystowskiego zbrodniarza Pietro Kocha, który torturował w niej więźniów.
Wracając do stadionu - ten jest już u kresu swojego życia. Władze miasta i obu klubów piłkarskich zdecydowały się zbudować w jego pobliżu drugi, nowocześniejszy stadion. Na pewno będzie jeszcze służył do czasu XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 (w Mediolanie i Cortina d’Ampezzo).
Ciekawe, czy po jego zburzeniu ta historyczna nazwa przejdzie na nowy stadion, czy zostanie zastąpiona przez np. nazwę sponsora...
PS Jeśli spodobał ci się ten tekst, na pewno zainteresuje cię także artykuł o nietypowych świętych m.in. patronie piłkarzy.