B贸g z paszportem 鈽ヰ煍吼煠曗槬 czyli historia po艣miertnej podr贸偶y Ramzesa II do Francji
* record scratch * * freeze frame * Yup, that's me. You're propably wondering how I ended up in this situation. | Ramzes II, karta z katalogu Muzeum Egiptu, G. Elliot Smith
Ten przystojniak na zdj臋ciu to b贸g-faraon Ramzes II. Kr贸l G贸rnego i Dolnego Egiptu w latach 1279 - 1213 p.n.e. 呕y艂 a偶 91 lat - zapewne d艂u偶ej ni偶 wi臋kszo艣膰 swoich poddanych. Jest jednym z faraon贸w, kt贸rzy mogli stanowi膰 pierwowz贸r tego z biblijnej Ksi臋gi Wyj艣cia. Jak dosz艂o do tego, 偶e kilka tysi臋cy lat p贸藕niej wyrobiono paszport Ramzesowi II?
Od pocz膮tku. Jego rz膮dy nad terenami od Kanaanu do Nubii, to dla staro偶ytnego Egiptu okres dobrobytu i budowy mn贸stwa wspania艂ych 艣wi膮ty艅 (w tym stawianych w imieniu swoim i jego ulubionej 偶ony Nefertari, jak ta w Abu Simbel). No og贸lnie jeden z najpot臋偶niejszych faraon贸w w historii. Teraz przewi艅my do XIX wieku. Po 3094 latach od 艣mierci jego mumia zosta艂a odnaleziona (1881 r.) i trafi艂a do egipskiego muzeum.
Jeszcze p贸藕niej - w latach 70. XX w. - francuski badacz Maurice Bucaille odkry艂, 偶e mumia Ramzesa II jest w z艂ym stanie (nota bene bada艂 mumi臋 faraona pr贸buj膮c ustali膰 przycyzn臋 jego 艣mierci w kontek艣cie opisanej w Biblii historii ucieczki 呕yd贸w z Egiptu). Egipcjanie nie mieli mo偶liwo艣ci i technologii, 偶eby j膮 restaurowa膰. Dlatego pojawi艂 si臋 pomys艂, 偶eby wys艂a膰 faraona do Pary偶a. Ale do tego by艂 potrzebny w艂a艣nie paszport.
Francuski woja偶 boga-faraona Ramzesa II
Potwierdzi艂em t臋 histori臋 u egiptologa dr hab. Kamila Omara Kuraszkiewicza, bo wydawa艂a mi si臋 zbyt pojechana. Nie pami臋ta艂 szczeg贸艂贸w, ale przyzna艂, 偶e rzeczywi艣cie taka sytuacja mia艂a miejsce. Prawdopodobnie wymaga艂y tego przepisy francuskie (cz臋艣膰 publikacji podaje, 偶e egipskie), kt贸re mimo ponad 3250 lat na karku kaza艂y posiada膰 cia艂u dokument. W rubryce "zaw贸d" mia艂o by膰 tam napisane "Kr贸l (zmar艂y)".
Na lotnisku Le Bourget zaosta艂 powitany z wojskowymi honorami przez Garde r茅publicaine i Alice Saunier-Se茂t茅 - ministerk臋 ds. szkolnictwa wy偶szego. Wbrew pozorom nie by艂o to totalnie bez sensu - przekonanie Egipcjan do oddania mumii by艂o sukcesem dyplomatycznym, kt贸ry chciano podkre艣li膰 (Egipt mia艂 by艂 z艂e do艣wiadczenia z rozkradaniem ich dziedzictwa...; prezydent Francji Val茅ry Giscard d鈥橢staing osobi艣cie musia艂 namawia膰 do podes艂ania mumii prezydenta Egiptu Anwara as-Sadata). Ramzesa II uda艂o si臋 "naprawi膰" we francuskim Mus茅e de l鈥橦omme (muzeum etnologiczne i antropoligiczne) - przyczyn膮 jego rozk艂adu by艂a infekcja grzybicza. Wr贸ci艂 tam sk膮d przylecia艂 i dzi艣 mo偶ecie go podziwia膰 w kairskim muzeum.
A na marginesie - z Ramzesem II zwi膮zana jest tak偶e historia polskiej egiptologii. Wielki faraon jak ju偶 wspomnia艂em wybudowa艂 tak偶e wspania艂e 艣wi膮tynie. Te z Abu Simbel (po艂udnie Egiptu - mia艂y ukazywa膰 pot臋g臋 kraju przybyszom z Nubii) w XX wieku stan臋艂y przed gro藕n膮 zalania. Wszystkiemu winna by艂a budowana tama na Nilu. Na szcz臋艣cie w艂adze Egiptu przy wsparciu UNESCO zdecydowa艂y si臋 przenie艣膰 艣wi膮tynie. Pracami komitetu ekspert贸w z ramienia UNESCO kierowa艂 profesor Kazimierz Micha艂owski - pracownik Centrum Archeologii 艢r贸dziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. 艢wi膮tynie przesuni臋to tak, 偶e zachowano nawet niezwyk艂膮 w艂a艣ciwo艣膰 艣wiatyni. Tylko dwa dni w roku 22 pa藕dziernika i 22 lutego podczas wschodu wpadaj膮 do 艣rodka promienie s艂oneczne o艣wietlaj膮c rze藕by bog贸w.
PS Je艣li zainteresowa艂 ci臋 ten tekst, na pewno ch臋tnie przeczytasz tak偶e o O艂tarzu Gandawskim - najcze艣ciej kradzionym dziele 艣wiata.
艢wi膮tynia Ramzesa II w Abu Simbel, przeniesiona pod okiem polskiego egiptologa Kazimierza Micha艂owskiego, przed zalaniem ze wzgl臋du na budow臋 tamy na Nilu, Than217, 2007