Hunter Schafer i jej ojciec pastor. Zjawiskowa transpłciowa aktorka i modelka znana z roli Jules Vaughn w "Euphorii"
Transpłciowa aktorka Hunter Schafer na trzech zrzutach z serialu Euphoria (Euforia) z HBO, gdzie gra z Zendayą
Hunter Schafer to jedna z najjaśniej błyszczących młodych gwiazd USA. Powala na wybiegach modowych najlepszych projektantów i sesjach zdjęciowych do magazynów, ale serca szerszej publiczności zdobyła swoją przebojową rolą Jules Vaughn w serialu "Euphoria". Hunter jest transpłciową kobietą, a jej ojciec - pastorem.
Mac Schafer, ze swoją rodziną (Hunter ma dwie siostry i brata) przeniósł się do Raleigh, stolicy Karoliny Północnej, gdy Hunter była w czwartej klasie. Został tam głównym pastorem Hudson Memorial Presbyterian Church (prezbiterianizm to odmiana kalwinizmu wywodząca się ze Szkocji).
Od zawsze pastor i jego żona Katy wiedzieli, że Hunter nie jest dzieckiem, które wpasowuje się w normy swojej przypisanej płci. Przeczuwali, że może pasować do któreś literki skrótu LGBTQ+, ale myśleli raczej, że jest osobą homoseksualną. Transpłciowość była dla nich trudniejsza do przyjęcia, choć nie ze względu na ich uprzedzenia. Pastor w wywiadzie dla lokalnego magazynu powiedział: - Częściowo baliśmy się przez własną nieznajomość tematu transpłciowości. Ale częściowo też przemawiał przez nas żal rodziców, którzy musieli się pożegnać z obrazem przyszłości swojego dziecka, jaki mieliśmy w głowie.
Mac wskazał jednak, że po prostu powoli, małymi kroczkami doszli do tego, żeby odpuścić i przestać się bać o swoją córkę. Hunter to przebojowa kobieta, która wie czego chce. Pastor śmiejąc się opowiedział historię, jak córka umówiła spotkanie ze szkolnym pedagogiem i rodzicami, żeby przedyskutować temat przebierania się na pewne zajęcia w szkole. Mimo, że jej rodzice siedzieli obok, nastolatka sama zaczęła mówić do pedagożki: - Chciałabym porozmawiać o tych zajęciach. Jestem transpłciowa, wie pani co to oznacza?
Coming out Hunter Schafer w parafii
Jeśli chodzi o swoją pracę w Kościele - ojciec Hunter nie trzymał tego w tajemnicy, ale też nie mówił o tym przez pewien czas głośno. Wszystko się zmieniło po jednym poście na Facebooku. Wracając z obrony doktoratu pastora, rodzina wstąpiła do Katedry Narodowej w Waszyngtonie. Akurat odbywał się tam zbiorowy chrzest i akurat Hunter założyła po raz pierwszy publicznie sukienkę. Jak wspomina pastor: - Był to dla mnie i żony bardzo przejmujący moment, widzieć jak Hunter, nasza transpłciowa córka, jest błogosławiona jako boże dziecię.
Po mszy rodzina zrobiła sobie zdjęcia przed katedrą i Hunter wrzuciła swoje na Facebooka dokonując równocześnie coming outu przed kongregacją ojca. Ruszyła lawina lajków i wiadomości prywatnych do pastora. Niektórych ze wsparciem, innych z pytaniami - "Czy wszystko w porządku?". Pastor zaprosił więc wiernych i innych zainteresowanych mieszkańców na spotkanie (a właściwie dwa duże). Hunter opowiedziała na nim o sobie i transpłciowości, a Hannah i Mac - o perspektywie siostry i ojca. Po spotkaniach podchodzili do nich członkowie społeczności mówiąc przykładowo, że choć mają problem z małżeństwami osób homoseksualnych i innymi sprawami LGBTQ+, to bardzo kochają Schaferów i na pewno to się nie zmieni.
Mac Schafer nie poprzestał jednak na wsparciu córki i edukacji swojej społeczności. Gdy w Karolinie Północnej pojawiła się ustawa, która wprowadzała zakaz korzystania z damskich łazienek osobom, które w akcie urodzenia nie mają wpisane "dziewczynka", pastor głośno przeciw niej protestował na wiecach.
PS Jeśli interesuje cię temat religii w odniesieniu do społeczności LGBTQ+, na pewno z chęcią przeczytasz też o chińskim bogu osób homoseksualnych z Tajwanu.