Dlaczego młodzi porzucają wiarę i Kościół? 📉🙏 Co się stało w 2010 roku?
Krzyż smoleński 14 kwietnia 2010, Kancelaria Prezydenta RP, GNU Free Documentation License 1.2 | Młodzi ludzie na festiwalu
Raport "Młodzież 2018" CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) oraz KBPN (Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii) zawiera ciekawe opracowanie badań nt. religijności młodzieży i udziału w lekcjach religii. Okazuje się, że rok 2010 był wyraźną cezurą.
Zarówno deklarowanie wiary jak i uczestnictwo w nabożeństwach oraz udział w lekcjach religii - od 2010 roku wszystkie te wskaźniki spadają, choć wcześniej utrzymywały się, lub nawet trochę rosły.
Najważniejsze dane:
- już 17% polskiej młodzieży określa się jako niewierząca, choć przed 2010 ten odsetek wahał się między 5% a 7% (wzrósł też odsetek niezdecydowanych)
- 35% młodzieży nie uczestniczy w praktykach religijnych! To największa obecnie grupa (raz w tygodniu: 28%, kilka razy w roku: 18%, jeden, dwa w miesiącu: 11%, kilka razy w tygodniu: 7%)
- 30% młodzieży nie uczestniczy w lekcjach religii. W 2010 było to zaledwie 7%
- we wszystkich wskaźnikach odsetek najbardziej religijnych pozostaje na tym samym poziomie, najmniej religijni rosną kosztem średnioreligijnych
- duża różnice między wsią a miastem; w miastach powyżej 500 tyś. już ponad połowa młodzieży nie chodzi do kościoła, na wsiach niemal jedna czwarta
Skąd takie dane? Dlaczego 2010 jest cezurą?
Na myśl przychodzi nam od razu 10 kwietnia. Czyżby nieumiejętność Kościoła w zagospodarowaniu żałoby i powierzenie jej fanatykom było kluczowe? A może wyraźna polaryzacja polityczna, przy jednoznacznym poparciu jednej strony przez Kościół zaważyła?
Czy może jednak inne czynniki zaczęły się odzywać - np. powszechniejszy dostęp do internetu, informacje o skandalach pedofilskich w Kościele w Polsce i na świecie, częstsze podróże zagraniczne, otwarte granice Europy, rosnąca zamożność etc. Badanie jest deklaratywne - może odsetek ateistów i wątpiących zawsze był wyższy, ale dopiero teraz mieli odwagę się "przyznać"? Na pewno wpływ ma na to fakt, że zdążyło minąć 5 lat od śmierci papieża Polaka.
A wy jak myślicie? Co jeszcze wpływa na porzucenie religii przez młodzież od 2010 roku?
PS Na pewno zainteresują cię też wyniki badania apostatów, którzy odpowiadali na pytania dlaczego odchodzą z Kościoła.
📉 Wybrane wykresy i tabelki z pracy "Religijność młodzieży i uczestnictwo w lekcjach religii w szkołach", Antoni Głowacki, 2019, w: "Młodzież 2018" CBOS i KBPN pod redakcją Mirosławy Grabowskiej i Magdaleny Gwiazdy
Źródło: