Logo bloga Lekcjareligii.pl, czarna gwiazda Dawida, krzyż i półksiężyc na białym tle
Lekcjareligii.pl

Ramadan na orbicie Ziemi i komunia na Księżycu, czyli religia w kosmosie 🚀👩‍🚀

Trzy połączone zdjęcia, Buzz Aldrin w module księżycowym, wschód Ziemi na Księżycu, pierwszy muzułmanin w kosmosie, Sultan ibn Salman Al Su’ud

Buzz Aldrin w module księżycowym, 20 lipca 1969, NASA | Wschód Ziemi na Księżycu, 20 lipca 1969, NASA | Pierwszy muzułmanin w kosmosie, Sultan ibn Salman Al Su’ud, 17-24 czerwca 1985, NASA

Wszędzie gdzie docierają ludzie, zabierają ze sobą swoje religie. Nie inaczej jest z kosmosem. Jak wyglądały obrzędy religijne astronautów?

Ramadan na orbicie Ziemi ☪️🕋🚀

W kosmosie do tej pory była jedna muzułmanka Anousheh Ansari (do tego to pierwsza kobieta turystka w kosmosie) i dziesięciu muzułmanów. Pierwszym był Sultan ibn Salman Al Su’ud (który był też pierwszym Arabem i pierwszym... księciem w kosmosie).

Podczas startu jego misji 17 czerwca 1985 roku trwał ramadan (ostatnie kilka dni). Wielki mufti Arabii Saudyjskiej Abd al-Aziz ibn Baz wydał co prawda fatwę zwalniającą księcia z postu, ale astronauta postanowił go nie zrywać. Żeby wyliczyć kiedy dokładnie musi pościć, trzymał się rozkładu czasu Florydy skąd wystartowała rakieta (słynny przylądek Canaveral gdzie znajduje się Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego).

Jak to przetrwał? Mówił, że było bardzo ciężko, szczególnie, że był niewyspany - a nawet zwykła drzemka w stanie nieważkości jest wyzwaniem. Problemem była także modlitwa. Musiał wpinać nogi w specjalne uchwyty, żeby stać w miejscu. Nie mógł też wykonać wszystkich pozycji do końca np. sudżudu, czyli pełnego pokłonu czołem do podłogi. Kręciło mu się też od tego w głowie. Ale robił co mógł, a nawet więcej - po skończonej pracy, zostawiał sobie czas na recytację Koranu.

Gdzie jest Mekka, gdy ktoś modli się w kosmosie? 🕋

W którą stronę powinien modlić się muzułmański astronauta? Oczywiście w stronę Al-Kaby, jak Koran mówi w surze 2 (Al-Bakara - krowa) wersie 149: ❝Skądkolwiek byś nie wyruszał w drogę, zwracaj swą twarz w stronę Świętego Meczetu. To jest prawda od twego Pana. Bóg nie lekceważy tego, co czynicie.❞ Ale jak znaleźć kiblę (kierunek modlitwy) w statku kosmicznym albo na stacji, która okrąża Ziemię z prędkością 7,66 km/s? Podczas jednej modlitwy w zależności od położenia kąt może się zmienić o 180 stopni.

Nie wiemy czy książę Sultan ibn Salman zawracał sobie głowę tym pytaniem, ale na pewno dopytywał się o to pierwszy Malezyjczyk w kosmosie Sheikh Muszaphar Shukor. Jego wylot także przypadł na końcówkę ramadanu (w 2007 roku). Specjalnie dla niego zebrała się ponad setka znawców prawa muzułmańskiego i naukowców, żeby rozwiązać ten dylemat. Przyjęli w końcu cztery możliwości, od najlepszej do najgorszej. Bacząc na to, co jest dla kosmonauty w danym momencie możliwe, powinien: albo modlić się w stronę Al-Kaby, albo w stronę projekcji Al-Kaby (tzn. tak jakby była wyżej - na tej samej płaszczyźnie co stacja kosmiczna), albo w kierunku Ziemi, albo w jakąkolwiek stronę.

Instrukcja rady fatw Malezji obejmuje też inne elementy życia pobożnego muzułmanina w kosmosie - np. jak dokonywać ablucji (m.in. w przypadku niewielkiej nieczystości zezwolono na suchą ablucję - tajammum - po prostu przez dotknięcie dłońmi czegoś czystego) czy oczywiście co jeść (zezwolono na jedzenie potraw nie będących halal, jeśli nic innego nie byłoby dostępne). Ogólnie dano astronautom dużo swobody, np. pozwolono skorzystać z prawa kada (qada) - czyli przełożenia postu na inny czas, albo robienia wszystkich wymaganych pozycji w czasie modltiwy w myślach, jeśli nie da się inaczej.

Moduł księżycowy - pierwszy kościół na innym ciele niebieskim niż Ziemia, 20 lipca 1969, NASA

Moduł księżycowy - pierwszy kościół na innym ciele niebieskim niż Ziemia, 20 lipca 1969, NASA

Komunia na Księżycu 🌝🍞🍷

20 lipca 1969 to historyczny dzień lądowania ludzi na Księżycu. A czy wiecie, że to też data pierwszego religijnego obrządku na innym ciele niebieskim niż Ziemia?

Komunię w module księżycowym przyjął Buzz Aldrin, czyli drugi człowiek, który stanął na Srebrnym Globie (Neil Armstrong nie brał udziału w uroczystości). Wcześniej na Ziemi uzyskał zgodę władz swojej kongregacji (Prezbiteriańskiego Kościoła Webster). Zabrał ze sobą niewielki srebrny kielich na wino, chleb oraz fragment Biblii ze słowami z Ewangelii św. Jana:

J 15, 5 Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić.

Jak później mówił w wywiadzie, wino ze względu na słabą księżycową grawitację powoli i z gracją wlało się do kielicha. Komunia była pierwszym jedzeniem w ogóle, jakie ludzie spożyli na ciele niebieskim poza Ziemią.

Katolicki biskup Księżyca 🙏🌜⛪

Kościół katolicki opiera swoją hierarchię na ścisłym łańcuchu dowodzenia - pierwszy jest papież, czyli biskup Rzymu, następca św. Piotra a pod nim inni biskupi. Biskupi mają władzę nad daną diecezją. A co, jeśli jakieś terytorium nie ma swojego wyznaczonego biskupa? Jak np. Księżyc...

Podczas pierwszej misji na Księżyc funkcjonowało jeszcze prawo kanoniczne z 1917 roku. Jak podają niektóre kościelne źródła, był tam zapis, że terytorium nowo odkryte podpada pod jurysdykcję biskupa tego miejsca, z którego wyruszyła wyprawa. Biskupem Księżyca byłby więc William Donald Borders (1913-2010), biskup diecezji Orlando (od 1968 do 1974 roku), na którego terenie leży przylądek Canaveral. Diecezja Orlando tym samym stawałaby się największą diecezją na... w ogóle.

Biskup Borders nie omieszkał pochwalić się półżartem, półserio swoją kosmiczną diecezją nawet przed samym papieżem Pawłem VI (nota bene biskup Rzymu z wypiekami na twarzy obserwował wcześniej postępy astronautów przez telewizor, spoglądając też na Księżyc przez teleskopy Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego).

Biskup Borders nie był jednak jedynym, który ogłosił swoją jurysdykcję nad Księżycem. Na bankiecie przed startem misji Apollo 11 mieli z nim "konkurować" o ten tytuł kardynał Terence Cooke (arcybiskup Nowego Jorku) i arcybiskup Miami Coleman Carroll. Na jakiej podstawie twierdzili, że to oni są biskupami Księżyca? Kardynał Terence Cooke powoływał się na swoją funkcję ordynariusza wojska, co tym samym czyniło go zwierzchnikiem w pobliskiej bazie lotnictwa. Arcybiskup Coleman Carroll miał mniej ugruntowane roszczenie. Powoływał się na to, że "Księżyc jest zawsze nad Miami", prawdopodobnie nawiązując do popularnego musicalu z 1941 roku "Moon Over Miami".

Marsjański kalendarz liturgiczny

Oprócz ustalenia jurysdykcji nad pozaziemskimi ciałami niebieskimi, trzeba będzie rozwiązać też dużo innych problemów. Między innymi to, jak będzie wyglądał kalendarz liturgiczny na Marsie. Jeśli ludzkość zdecyduje się założyć kolonię na Czerwonej Planecie, jak katolicy mają obchodzić swoje święta? Doba marsjańska (sol), czyli czas obrotu planety wokół własnej osi, trwa ok. 24 godziny 39 minut i 35 sekund, więc tutaj jest bardzo podobnie. Za to rok marsjański, czyli obrót planety wokół Słońca, trwa już niemal dwa razy dłużej (dokładnie 1,8809 roku ziemskiego - 1 rok, 320 dni i 18,2 godziny). Pory roku tym samym są również dwukrotnie dłuższe.

Problemem w ustawieniu kalendarza liturgicznego na Marsie jest też Księżyc, który wyznaczał miesiąc. Na przykład data Wielkanocy ustalona na Soborze Nicejskim to niedziela po pełni po wiosennym zrównaniu dnia z nocą. Na Marsie są dwa księżyce - Fobos i Deimos - które swoje fazy przechodzą dużo szybciej. Fobos okrąża Marsa szybciej niż planeta się obraca i przechodzi pełnię dwa razy na dobę. Deimos jest trochę wolniejszy, ale też dużo szybszy od Księżyca - przechodzi dwukrotnie przez wszystkie fazy w 66 godzin.

Doktor Piotr Karocki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w swojej pracy o kalendarzu liturgicznym Marsa zwraca uwagę także m.in. na takie problemy: Co na Marsie oznacza Anno Domini? Jak dopasować kodeks prawa kanonicznego, który w niektórych artykułach podaje wiek (osoba mająca 18 lat marsjańskich lat, ma ok. 35 ziemskich)? Kiedy obchodzić wspomnienia świętych? Kiedy ustalić datę Bożego Narodzenia i według której półkuli Marsa? Teologowie będą mieli pełne ręce roboty przed kolonizacją Marsa.

PS Jeśli spodobal ci się ten artykuł, na pewno chętnie też dowiesz się jak muzułmanie poszczą w czasie ramadanu... za kołem podbiegunowym.

☪️ Fragment Pisma Świętego z Biblii Tysiąclecia

✝️ Fragment Koranu w przekładzie Musy Çaxarxana Czachorowskiego Muzułmańksiego Związku Religijnego RP

Źródła: