Logo bloga Lekcjareligii.pl, czarna gwiazda Dawida, krzy偶 i p贸艂ksi臋偶yc na bia艂ym tle
Lekcjareligii.pl

Matka Boska Gromniczna 馃暞 z wilkami 馃惡 i szalony karnawa艂 la Diablada 馃懝, czyli oblicza 艣wi臋ta Ofiarowania Pa艅skiego

Trzy po艂膮czone obrazki: Matka Boska Gromniczna z wilkami, przebranie Lucyfera z Diablady, rytua艂 wypalania krzy偶a na suficie

Matka Boska Gromniczna - z towarzysz膮cymi jej wilkami, ryc. z XIX w., J.Ryszkiewicz, Domena Publiczna, Wikimedia | Lucyfer z Diablady w 2013 roku, Ciudades, CC BY-SA, Wikimedia | Wypalanie znaku krzy偶a na tragarzu chaty w dzie艅 Matki Boskiej Gromnicznej, Micha艂 Elwiro Andriolli, II po艂. XIX wieku, Domena Publiczna

2 lutego m.in. Ko艣ci贸艂 katolicki obchodzi 艣wi臋to Ofiarowania Pa艅skiego, znane te偶 jako Matki Boskiej Gromnicznej, kt贸re upami臋tnia ofiarowanie ma艂ego Jezuska w 艢wi膮tyni Jerozolimskiej.

Ale w polskiej tradycji to 艣wi臋to po艂膮czone z poga艅skimi zwyczajami jest wyj膮tkowe. Np. w Matki Boskiej Gromnicznej jest ostatni dzie艅, gdy mo偶na 艣piewa膰 kol臋dy (pozosta艂a cz臋艣膰 "艣wiata katolickiego" ju偶 dawno zapomnia艂a o Bo偶ym Narodzeniu).

Mamy te偶 ca艂膮 tradycj臋 magicznego wykorzystywania po艣wi臋conych 艣wiec z uroczystej mszy tego dnia. Na przyk艂ad okadza艂o si臋 ni膮 belki stropowe w kszta艂cie krzy偶a, by ustrzec si臋 od grom贸w, czy stawia艂o j膮 w oknie w trakcie burzy. Kawa艂ki gromnicy zakopywa艂o si臋 te偶 wok贸艂 pastwisk. A to dlatego, 偶e Maryja Gromniczna mia艂a te偶 szczeg贸lny zwi膮zek z wilkami. Wed艂ug ludowej legendy mia艂a kiedy艣 uratowa膰 wilka przed my艣liwymi, kt贸ry ukry艂 si臋 w po艂ach jej sukni. Dlatego chroni wilki przed lud藕mi - i na odwr贸t - ludzi przed wilkami.

艢wi臋to Ofiarowania Pa艅skiego w Peru 馃槇

U nas 艣rodek zimy ("Na Gromnic臋 masz zimy po艂owic臋"), a na po艂udniowej p贸艂kuli 艣rodek lata, wi臋c mo偶na tam sobie pozwoli膰 na huczniejsze obchody. W Puno nad jeziorem Titicaca w Peru Fiesta de la Virgen de la Candelaria to wielkie, kolorowe 艣wi臋to.

Virgen de la Candelaria "sprawdzi艂a si臋" tam w czasie rewolucji india艅skiej Tupaca Amaru II - procesja mia艂a pom贸c wojskom kr贸la. Od tamtej pory ta Matka Boska sprawuje patronat nad miastem a jej 艣wi臋to mo偶na por贸wnywa膰 z karnawa艂em w Rio - jest wype艂niony ta艅cem, kolorowymi strojami i wyk膮pany w piwie oraz wodzie, kt贸ra oblewaj膮 si臋 ludzie jak u nas w Dyngusa.

Jednym z najciekawszych ta艅c贸w jest la Diablada, gdzie jak si臋 pewnie domy艣lacie, tancerze paraduj膮 przebrani za mieszka艅c贸w piek艂a. Wywodzi si臋 prawdopodobnie z czas贸w, gdy misjonarze starali si臋 nauczy膰 rdzennych mieszka艅c贸w o tych wszystkich naszych diablach i anio艂ach - za pomoc膮 ta艅ca.

PS Na pewno spodoba ci si臋 jeszcze tekst z cyklu po艂膮czenia - od Volturnusa do Matki Boskiej Cz臋stochowskiej.